103
SMS на 10003 для людей з вадами слуху та мови (абонентам Київстар)
ssmp@health.kiev.ua
  Офіційний веб сайт

картинка_вакцинація.jpg

     За ініціативи ВООЗ з 23 по 30 квітня 2018 року проводиться Всесвітній тиждень імунізації. Його тема - "Наш спільний захист. #ВакциниПрацюють".

Тема вакцинації - постійно на слуху. На форумах активно обговорюють її у розрізі:"можна/не можна", "варто/не варто", "безпечно/або все ж небезпечно". Міфологізація питання досягла таких масштабів, що батькам буває важко розібратися у суті проблеми, пише РБК Україна. За визначенням ВООЗ, імунізація – це процес, завдяки якому людина набуває імунітету або стає несприйнятливою до інфекційної хвороби. Що це означає? Спочатку необхідно ознайомити організм з потенційним ворогом, щоб він дізнався, хто це і що це і заніс цього суб'єкта в базу "особливо небезпечних". Ця місія покладена на вакцину. Саме вона "навчає" імунну систему, як розпізнати небезпеку і знешкодити її. Для цього в організм вводиться крихітна кількість конкретного збудника захворювання, що викликає специфічні зміни в системі імунітету. Як результат, формується опір, який і допомагає знешкодити інфекцію. При її наступній зустріч з організмом, утворений вакцинацією імунітет, або зовсім зупинить розвиток хвороби, або полегшить її перебіг, і запобігатиме подальшому її поширенню. Попереджений, отже, озброєний. Завдяки вакцинації проти кору, випадки летальні випадки від інфекційних хвороб в усьому світі за період 2000-2016 років скоротилися на 84%. За даними тієї ж Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я, імунізація дозволяє щорічно запобігати від 2 до 3 мільйонів випадків смертей від кору, дифтерії, правця, кашлюку, краснухи і свинки.

     До запровадження планової імунізації дітей, хвороби були основною причиною їх смертності, а спалахи захворювань і епідемії траплялися досить часто. Вакцинація дозволила багатьом хворобам істотно знизити свою активність, аж до ліквідації деяких з них. Користь від щеплень набагато перевищує їх можливу шкоду Ми попросили лікаря-педіатра та інфекціоніста, лікаря вищої категорії ММ "Добробут" Станіславу Гапонову розвіяти головні міфи про щеплення та імунізацію. Також ми поговорили про глобальну важливість щеплень і розпитали лікаря про рух антивакциністів. Чому деякі батьки виступають проти обов'язкової вакцинації?

     Уся справа в тому, що батьки чомусь думають, що вакцина набагато небезпечніше, ніж сама хвороба. "Щеплення, як і будь-який лікарський препарат, має побічні ефекти, - говорить Станіслава Гапонова. - Але їх не так і багато – не більше, ніж у інших ліків. Причому, користь від щеплень набагато перевищує їх можливу шкоду. Деякі молоді мами читають на форумах про можливу небезпеку щеплень, але в той же час дуже мало знають про хвороби і про те, що може трапитися з дитиною, якщо її не прищепити. За словами лікаря, про це стали говорити, коли стався спалах кору зі смертельними наслідками через нещеплення дітей. Пік припав на зиму 2018-го, і до нас прийшли робити щеплення від кору дуже багато людей. Ми проводили інформаційно-роз'яснювальну роботу та багатьох прищепили ще й від правця і дифтерії. Погано, що привід був такий сумний, але завдяки йому, можливо, було врятовано багато життів", - коментує доктор Гапонова.

     Які причини появи міфів? Як і в давні часи, вони народжуються через страхи, в даному випадку - страхи батьків, які переживають за здоров'я та благополуччя своїх дітей. Існують три головні міфи про вакцинацію, які дуже хвилюють батьків.

     Міф 1. Щеплення може послабити імунітет. Правда: Це не так, оскільки вакцинація не є якимось надзвичайним імунологічним втручанням. В організм вводяться знешкоджені (ослаблені) збудники хвороби, заради "знайомства" з нею імунної системи дитини. Під час банальної застуди малюк піддається впливу більшої кількості антигенів, ніж, власне, при вакцинації.

     Міф 2. Дитина отримує всі необхідні антитіла від матері. Правда: Так, дитина дійсно отримує деякі захисні антитіла в останньому триместрі вагітності і при першому прикладанні до грудей (з молозивом). Але після 2-х місяців вони починають руйнуватися, і вже до року їх не залишається зовсім. Якщо дитина не щеплена, закінчення цього строку може ознаменуватися інфекційним захворюванням в дуже важкій формі.

     Міф 3. Вакцини містять небезпечні речовини. Правда: Всі офіційно схвалені вакцини пройшли ретельний контроль, вимоги щодо їх безпеки на вкрай високому рівні. Вони не містять жодної речовини або хімічної сполуки в небезпечному кількості.

     Насправді, відмова від вакцинації – це порушення прав дитини на життя та здоров'я. Підемо від протилежного: що станеться з дитиною, якщо її не щепити? Давайте змоделюємо ситуацію: 10 обов'язкових і ще 6-7 рекомендованих щеплень не були зроблені. Це означає, що кожна з цих 17 хвороб може підстерегти малюка в будь-який момент. В такому випадку життя для нього стане грою на виживання, де головний приз, власне, – саме виживання. Тому що, по-перше, дитина в обов'язковому порядку перехворіє на кір, а це - високий ризик перенести важке ускладнення, аж до появи енцефаліту через ураження центральної нервової системи; по-друге, дитина ризикує померти або залишитися інвалідом після перенесеного поліомієліту; по-третє, дитина може заразитися гепатитом В, при якому висока вірогідність подальшого розвитку вкрай неприємних хвороб з можливим летальним результатом. Вакцинація – найкращий спосіб зміцнити імунітет. Перераховувати всі можливі ризики просто не має сенсу, бо  їх багато, і ускладнення кожного з них можуть стати фатальними або перешкодити дитині вести повноцінне життя. А всі ми хочемо, щоб наші діти були здоровими, успішними і щасливими. І одна із цеглинок їх майбутнього добробуту – це і є своєчасна імунізація. Альтернативи щепленням не існує, і це необхідно розуміти. Виходить, що вакцинація – найкращий спосіб зміцнити імунітет, завдяки чому діти будуть попереджені і захищені від багатьох хвороб. Адже наша імунна система – це складний механізм, який виконує мільйони різних завдань, з однією єдиною метою – захистити свого власника. І зміцнювати й удосконалювати його необхідно з перших днів життя. Тоді діти будуть зростати сильними, міцними і здоровими. Можливість захиститися від потенційної хвороби шляхом імунізації зовсім не нова, і відома вже сотні і навіть тисячі років. З давніх часів в Азії і на Близькому Сході практикували варіоляцію – штучне зараження інфекційною хворобою заради набуття стійкості до неї. Наприклад, китайці з цією метою втягували в ніс висушені і подрібнені скоринки від хворих віспою. Необхідно розуміти, що вакцинація є базовим фундаментом, на якому будується здоров'я дитини, і тим бастіоном, який захищає малюка від складних, а інколи і смертельних хвороб. А якщо замахнутися на більш вагомий і глобальний прогноз, то, забезпечивши всіх нужденних вакциною, можна домогтися того, що в суспільстві практично не залишиться людей, сприйнятливих до інфекційних захворювань. А це означає, що і самих хвороб просто не залишиться. І зворотний ефект – припинення імунізації призведе до повної антиутопії і повернення багатьох грізних інфекційних хвороб, які, здавалося, зникли назавжди.
Повний текст читайте тут: 
https://styler.rbc.ua/ukr/wellness/strahi-roditeley-vred-immunizatsii-vrach-1524813960.html