Вражаюча дія блискавки обумовлена перш за все надзвичайною потужним (до 10 мільйонів В) електричним розрядом і в меншому ступені звуковою і повітряною хвилею. Вибухова хвиля може відкинути постраждалого на декілька метрів і стати причиною важкої черепно-мозкової травми (від струсу мозку до перелому основи черепа). Враження хвилею зустрічається, як правило, в осіб, які знаходяться під відкритим небом.

         Симптоми.

В найбільш типових випадках спостерігаються симптоми враження центральної та периферичної нервової системи, порушення зору і слуху, також шкірні прояви. Відразу після травми виникають втрата свідомості тривалістю від декількох хвилин до декількох діб, клонічні судоми. Надалі розвиваються ейфорія, ретроградна амнезія, марення, зорові та слухові галюцинації, перез кінцівок, частіше нижніх. Також можуть спостерігатись різноманітні поєднання функціональних і органічних розладів -  від невротичних реакцій до паралічу і епілепсії. Характерне враження зорового окорухового і слухового нервів. При легкому перебігу захворювання постраждалі скаржаться на різку головну біль, порушення рівноваги, парастезії. Неврологічні порушення нерідко поєднанні з травмою органів зору (сльозотеча, підвищена світлочутливість, відчуття печії і різі в очах, зниження гостроти зору). Часто виявляються опіки повік і очного яблука, помутніння рогівки, кришталика, відшарування сітківки. Це може бути не лише внаслідок прямого враження блискавкою, але й при розряді безпосередньо коло постраждалого. Порушення слуху і розрив барабанної перепонки можуть зустрічатися при розряді блискавки телефонній лінії, якщо постраждалий говорить по телефону під час грози. На шкірних покривах не рідко визначаються своєрідні фігури блискавки у формі деревоподібних смуг червоно-багряного кольору, опіків І, ІІ, ІІІ ступенів. В окремих випадках виникають пошкодження внутрішніх органів з розвитком інфаркту міокарду, гострої кишкової непрохідності, некрозу легень.

Невідкладна допомога.

Надання невідкладної допомоги необхідно розпочинати з відновлення дихання і серцевої діяльності шляхом проведення штучної вентиляції легень і закритого масажу серця. Негайно викликати швидку допомогу і госпіталізувати постраждалого в горизонтальному положенні на ношах в найближче реанімаційне відділення.

Правила безпеки.

- не можна ховатися під високими деревами, особливо поодинокими. Найбільш небезпечними є дуб, тополі, ялина і сосна. Дуже рідко блискавка попадає в клен та вербу. Найменша вірогідність попадання блискавки в кущі.

- якщо блискавка застала Вас на відкритій місцевості, краще всього присісти  в суху яму або траншею. При цьому тіло повинно як найменш торкатися до землі, на яку не рекомендується лягати. Краще всього присісти злегка нахиливши голову тримаючи ноги разом.

- не можна ховатися в малих за розмірами будівлях, палатках, а тим більш серед острівків дерев. В жодному  разі не можна бігти, їхати на велосипеді або на коні. А якщо ви при собі маєте стільниковий телефон, його відразу потрібно вимкнути. Краще позбавитись від усіх металевих предметів.

- якщо в грозу потрапили декілька чоловік, краще ховатися по одному бо розряд може перейти при контакті з однієї людини на іншу.

- під час грози не можна купатися. Якщо вона вас застала у воді слід добиратися до берега повільно, спокійно не сильно розмахуючи руками. В горах рекомендується уникати знаходження на виступах та на підвищеннях.

- знаходячись в приміщення потрібно негайно закрити всі двері, кватирки, вікна та відійти від них подалі. Триматися на відстані від електроприладів та металевих предметів. Краще утримуватись від розмов по телефону. 

© КНП ЦЕНТР ЕКСТРЕНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ТА МЕДИЦИНИ КАТАСТРОФ МІСТА КИЄВА

ЦЕМД та МК