1. Заспокойтесь. У спокійному стані серце споживає меншу кількість кисню, тому якщо є пошкодження серцевого м'яза, то буде менше вірогідності розвитку серйозних ускладнень.

   2. Припиніть провокуюче навантаження - зупиніться, якщо йдете, сядьте. Якщо ви знаходитеся в галасливому задушливому приміщенні, вийдіть на вулицю, якщо вихід недалеко і не потрібно підніматися/спускатися по сходах.

   3. Прийміть будь-який заспокійливий засіб, що є під рукою: корвалол, пустирник, валеріана і ін. Поки ліки починають діяти, відправте кого-небудь за мед. допомогою.

   4. Поради пацієнтам. Поміркуйте над характером болі. Якщо болі колють, посилюються при глибокому вдиху або повороті тулуба, а також при натисканні пальцем, то найімовірніше болі не серцевого походження. Якщо болі тупі, такі, що стискають, локалізуються за грудиною, а не в області пахвової западини, тобто вірогідність розвитку нападу стенокардії.

   5. Якщо є ознаки розвитку нападу стенокардії - тупа, така, що стискає, тисне біль за грудиною, то краще викликати швидку допомогу. Перечікування нападу стенокардії - недозволенна халатність до свого здоров’я, яка може привести до розвитку інфаркту міокарда, особливо якщо ви ніколи до цього не стикалися з болями в грудній клітці.

   6. Якщо є підозри на розвиток нападу стенокардії - прийміть половину пігулки аспірину - це наполовину знижує вірогідність тромбоутворення.

   7. Якщо підозри на стенокардію немає - болі в грудній клітці не інтенсивні, такі, що колють, посилюються при глибокому вдиху, поворотах, нахилах тулуба, віддають в спину, то прийміть знеболюючий засіб і викличте лікаря.

© КНП ЦЕНТР ЕКСТРЕНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ТА МЕДИЦИНИ КАТАСТРОФ МІСТА КИЄВА

ЦЕМД та МК