Кір(лат.Morbilli) —інфекційна хвороба, яку спричинюєвірусз роду Morbillivirus. Характеризується вираженою інтоксикацією, катаральними явищами з боку дихальних шляхів, кон'юнктивітом, появою своєрідних плям на слизовій оболонці ротової порожнини (плями Копліка) і папульозно-плямистим висипом на шкірі.

МКХ – B05

Епідеміологія

Джерело інфекції – хворий від 2 днів до появи перших ознак захворювання до 5 днів після появи висипки.

Механізм передачі - повітряно-крапельний.

До кору високо сприйнятливі всі люди. Які не хворіли кором і не є щеплені, при зараженні занедужують у 100% випадків. В останні роки все частіше кором хворіють молоді люди, у яких згодом знизилася несприйнятливість до хвороби після зроблених у дитинстві противокоревих щеплень. Можливі випадки розвитку кору навіть після щеплення. Після перенесеного кору формується стійкий пожиттєвий імунітет.

Клінічні ознаки

Інкубаційний період – 7 – 21 день, рідше 28 днів.

Початок захворювання гострий, з симптомів інтоксикації, катаральних явищ та кон'юнктивіту.

До кінця першого — початку 2-го тижня хвороби на слизовій оболонці щоки виникають плями, ніби посипані манною крупою (патогномонічний симптом, що дозволяє поставити діагноз до появи висипу - «плями Копліка» (в СРСР — Бельського-Філатова-Копліка). Плями існують 2-3 дні, іноді довше і зазвичай зникають з появою висипань.

Температура на короткий час знижується, потім звичайно підвищується знов, і у хворого з'являється висип. Перші елементи висипу з'являються за вухами і на обличчі, потім висип поширюється на тулуб і кінцівки. Елементами висипань є плями — папули (горбики), що підносяться над поверхнею шкіри. Зникнення висипань відбувається в зворотній послідовності, тобто він починає згасати спочатку на кінцівках, потім на тулубі і нарешті на обличчі. У хворих частий пульс, низький тиск.

Іноді є ураження шлунково-кишкового тракту: зниження апетиту, нудота і блювання, почастішання випорожнень.

У деяких хворих буває мітігірований  кір (ослаблена форма) при введенні імуноглобуліну або вакцини. Він характеризується тривалішим інкубаційним періодом і легшим перебігом.

В більшості випадків кір перебігає сприятливо, але при розвитку ускладнень, особливо енцефаліту і менінгоенцефаліту, можливі летальні наслідки. Дорослі, як правило,  важче переносять захворювання ніж діти.

Діагностика

  1. Діагноз ставиться на підставі характерної клінічної картини захворювання.
  2. Підтверджуєтьсясерологічними реакціями з виявленнямантитіл(імунофер-ментний аналіз(ІФА),реакція пасивної гемаглютинації(РПГА) і ін.).

Лікування

Якщо кір протікає в легкій формі, йому показаний постільний режим, рясне пиття, обмеження світлового режиму, оскільки кір супроводжується світлобоязню. Проводиться симптоматична терапія.

При тяжкому перебігу кору необхідна госпіталізація. В умовах стаціонару хворому проводять дезінтоксикаційну, протисудомну дію і протизапальну терапію.

© КНП ЦЕНТР ЕКСТРЕНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ТА МЕДИЦИНИ КАТАСТРОФ МІСТА КИЄВА

ЦЕМД та МК