Перелом чи забій?

Зима з її ожеледицями - сезон підвищеного травматизму. До речі, страждають не лише люди літнього віку, як дехто думає. У зоні ризику і жінки на підборах. Все відбувається швидко і несподівано- посковзнувся на обледенілому тротуарі, впав і відчув різкий біль. Що це? Забій чи перелом? Треба терміново відправлятися до травмпункту чи можна обійтися домашніми засобами? Довідкова служба Здоровя1583 нашого центру допоможе розібратися, як себе поводити у цій ситуації.

 

10609128

Забій

Забій – це травма без порушення цілісності кісткової тканини. Немає відкритої рани, сильної кровотечі. Є садна і синці, які швидко проходять. Синці спочатку синьо-багрові, з часом стають жовто-зелені. Ще одна ознака забою – набряк на місці удару, який обмежує рух, нагадує про себе болем.

Перелом

При переломі повністю або ж частково (тріщина) пошкоджується кістка. Травмована кістка іноді може розривати шкіру, виходячи на поверхню. Це відкритий перелом. При закритому переломі кістки можуть зміщуватися і тоді говорять про перелом зі зміщенням. Кістки можуть залишатися у природному положенні (перелом без зміщення), що, власне, полегшує ситуацію.

Перелом характеризується, найперше, різким і дуже сильним болем, особливо в момент травми, інколи чується навіть хруст поломаної кістки.

Звісно, якщо ви помітите, що кістка прорвала шкіру, то і самі зрозумієте, що сталося. А якщо перелом закритий? При забої біль поступово стихає, набряк, якщо на нього покласти лід, спадає. При переломі забій і набряк - тримаються. Біль не зменшується, навпаки - стає гострішою. Якщо зламана рука чи нога, - на неї спертися неможливо. Якщо це палець, ви його ніяк не зігнете. Якщо стопа, то й кроку ступити не зможете. Зламане ребро дає про себе знати сильним болем при кашлі, диханні.

Метод вісьового навантаження

І все ж, буває важко відрізнити сильний забій і відкритий перелом. Вони мають схожі симптоми, принаймні, на перших порах. Розібратися у цьому допоможе метод вісьового навантаження. Травмованого просять спробуватися спертися на пошкоджену руку, перенести вагу тіла на пошкоджену ногу, стиснути кулак і постукати по ньому , тобто докласти силу до травмованої кістки. При переломі усі ці маніпуляції викличуть дуже сильний біль, при забої- ні. Це пояснюється тим, що при переломі пошкоджується окістя, а саме в ньому розташована велика кількість нервових закінчень. Вони і викликають біль.

Однак, якщо навіть після вашої діагностики,сумніви щодо травми залишилися, - добирайтесь до травмопункту, аби діагноз поставив лікар після рентгенографії.

© КНП ЦЕНТР ЕКСТРЕНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ТА МЕДИЦИНИ КАТАСТРОФ МІСТА КИЄВА

ЦЕМД та МК