сонячний_опік_картинка.jpg

Причини
         Найчастіше сонячні опіки людина отримує, занадто захопившись сонячними ваннами на пляжі, на риболовлі або ж під час роботи на городі чи відпочинку на природі. Причиною такого виду опіку може стати солярій, якщо перевищити час допустимого в ньому знаходження або при несправній роботі ультрафіолетових ламп. Найбільш сприйнятливі до сонячних опіків діти, світлошкірі, веснянкуваті і рудоволосі люди, - пише сайт medicine.co.ua

Симптоми
         В результаті надмірного впливу ультрафіолету, на шкірі з'являється запальна реакція з такими неприємними симптомами, як почервоніння, болючість, набряк, можуть навіть з'явитися пухирі. Перші ознаки опіку помітні вже за півгодини перебування на сонці. Пік нездужання настане через добу.
         При легкому ступені сонячного опіку скарги незначні. З'являється невелике почервоніння шкіри. Чим тривалішим було знаходження під сонцем або в солярії, тим більш вираженими будуть ці симптоми.

         Крім дерматологічних проявів, можлива підвищена температура, нудота, головний біль. Людину лихоманить, наростає втрата рідини. Приблизно за тиждень після опіку починає лущитися і «злазити» шкіра. 

Діагностика
         Для діагностики сонячного опіку не обов'язково звертатися до лікаря. Легкий ступінь опіку не вимагає серйозних медичних втручань, тому лікування з успіхом можна проводити вдома.
Однак, якщо з'являються такі тривожні ознаки, як загальна слабкість, сильний головний біль, болісна блювота, утворення великих пухирів, - слід негайно іти до лікаря. 

            Слід запам'ятати, що сонячні опіки провокують фотодерматити (алергію на сонце).
Особливо небезпечні сонячні опіки для дітей. Ніжна дитяча шкіра набагато сильніше страждає від сонця, ніж дорослих. Можливий навіть шоковий стан -дитина почувається ніби оглушеною, її шкіра стає холодною і липкою на дотик, затруднюється дихання, трапляється і втрата свідомості. Батьки повинні розуміти, що кожен сонячний опік у дітей значно підвищує ризик захворювання на рак шкіри. 

             Вплив ультрафіолетових променів може призвести до передчасного старіння шкіри - фотостаріння, коли на шкірі з'являються зморшки значно раніше настання зрілого віку. Повторні опіки можуть залишити після себе шрами, пігментні плями, сухість шкіри.
Ультрафіолет впливає також на очі людини: може виникнути катаракта, або ще більш небезпечне захворювання - молекулярна дегенерація, яка призводить до ранньої сліпоти. 

Лікування
         Лікування легких сонячних опіків можна проводити самостійно вдома. Для цього застосовуються протиопікові засоби, що продаються в аптеці, наприклад, спрей «Пантенол». Дуже ефективним для лікування опіків є мазь «Алантан», що має в своєму складі такі препарати, як Пантенол і Алантоїн. 

Першу допомогу потерпілому необхідно надати негайно: на обпечені місця зробити компреси з прохолодною водою або з відваром ромашки - це уповільнить розвиток набряку, пухирів і заспокоїть шкіру. 

Категорично заборонено змащувати пухирі будь-якими оліями та маслами. Ці процедури гальмують одужання і можуть, навіть, викликати інфікування опіку. У такому випадку без антибактеріальних засобів не обійтися. З пухирями треба поводитися обережно - не здирати до повного загоєння. У всіх випадках корисно багато пити і вживати вітаміни А і Е, що є хорошими ліками для загоєння шкіри. 

Ефективним народним засобом у цій ситуації вважається кисле молоко: необхідно змащувати ним уражені місця якомога частіше, після всотування в шкіру рештки кисляку змивають водою. 

Хорошим антибактеріальним та ранозагоювальним засобом є настій кори дуба: залити склянкою окропу 20 грам кори дуба, потім настояти протягом 40 хвилин. З цим настоєм прикладати до опіків марлеві компреси. 

Профілактика
         Найголовнішою умовою профілактики сонячних опіків є зменшення часу перебування під сонячними променями, носіння головних уборів, сонцезахисних окулярів. Людям із світлою шкірою рекомендовано застосування сонцезахисних засобів - кремів, спреїв.

© КНП ЦЕНТР ЕКСТРЕНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ТА МЕДИЦИНИ КАТАСТРОФ МІСТА КИЄВА

ЦЕМД та МК