як_видалити_кліща.jpg    

Кліщі поширені в усіх природно-кліматичних зонах. В процесі еволюції вони пристосувалися виживати в різних умовах і успішно знаходити господаря. Ці паразити-кровопивці переносять і зберігають збудників природно-осередкових захворювань.

Запобіжні заходи

     Якщо вберегтися від укусу не вдалося, слід звернутися в медичний заклад. За відсутності такої можливості, можна спробувати самостійно витягнути кліща в домашніх умовах, дотримуючись при цьому певних заходів безпеки:

  • не можна брати комаху голими руками;
  • виколупувати гострим предметом;
  • тягти за черевце;
  • припікати сигаретою;
  • відривати кліща зубами;
  • різко смикати при витягуванні;
  • змащувати його бензином, миючими засобами, рідиною для зняття лаку, що популярне в народі.

     При спробі витягти кліща пальцями, можна його випадково розчавити, що у багато разів збільшує ризик інфікування. Ця загроза буде мати місце, якщо змастити членистоноге будь-яким засобом. Кровосос не тільки не відчепиться, але, відчувши загрозу для життя, вприсне токсини в тіло людини. Видалити його можна, використовуючи дієвіші методи.

Як витягнути кліща ниткою або пінцетом

     Витягуючи кліща, слід діяти дуже обережно і уважно. Існує спеціальний інструмент для позбавлення від кліщів – викручувач. Але якщо такого немає, то можна спробувати видалити кліща з допомогою нитки.

     Для цього підійде міцна нитка, з якої слід зробити петельку і накинути її на кровососа. Переконавшись, що петля знаходиться не на черевці, а ближче до хоботка паразита, потрібно затягнути нитку в вузол і почати тихенько без зусиль підтягувати її кінці вгору, перпендикулярно шкірі.

     Якщо діяти правильно, цілком можливо витягнути кліща ниткою, не пошкодивши його. Тягнути треба , не поспішаючи, без ривків, але із зупинками, щоб кліщ міг відчепитися самостійно.

     Також можна витягнути кліща пінцетом, міцно взявши його як можна ближче до місця укусу (між головкою кліща і тілом людини). :

     Є думка, що кліщ впивається в шкіру за годинниковою стрілкою, відповідно, видаляти його потрібно в зворотному напрямку.

Викручувач кліщів

     Промисловістю для ефективного видалення кліща налагоджено виробництво спеціальних викручувачів, які схожі на маленькі обценьки.. Їх перевага перед пінцетами в тому, що вони не стискають тіло паразита, що знижує ризик зараження інфекціями.

     Застосовується такий гачок дуже просто. Кліщ захоплюється збоку, легенько підтягується і викручується. Інструментів для позбавлення від кровососів існує досить багато. Сюди відносять різноманітні щипці, пластини з виїмками, ложки з прорізами.

Як витягнути кліща шприцом

     Існує ще один альтернативний спосіб, що дозволяє без проблем позбутися від нежданого гостя. Для його реалізації знадобиться ніж і шприц, краще інсуліновий, але можна використовувати шприц ємністю на 2 кубічних сантиметри. Спочатку зі шприца ножем зрізається частина з голкою. Місце зрізу повинна бути якомога рівнішим. Отримане пристосування щільно притискається до того місця, де виявлено кліщ. Далі слід відкачати поршнем повітря. Створений у трубці вакуум виштовхне паразита з ранки.

     Після видалення кліща на місці укусу може залишитися невеликий синець, але це не так страшно, порівняно з ризиком зараження небезпечною хворобою.

Не варто використовувати олію

     Поширена думка про те, що кліщ відпаде самостійно, якщо його змастити олією. Так робити категорично не можна. І ось чому:

  • кліщ дихає задньою частиною, він задихнеться у краплі олії і залишиться в тілі;
  • злякавшись, паразит вихлюпне в організм господаря всі шкідливі речовини, які знаходяться в його травній системі, та збудників інфекційних захворювань, якщо вони є.

     Отже, краще з олією не експериментувати.

Що робити з кліщем після видалення

     Після видалення тіло кліща необхідно зберегти для дослідження на зараженість кліщовими інфекціями. Такі аналізи можна зробити в спеціальних лабораторіях.

     Описані вище способи видалення кліща в домашніх умовах при правильному виконанні гарантують, що комаха залишиться живою. Тільки в такому разі можливий аналіз кровососа на бореліоз – найпоширенішу інфекцію, що переноситься цим членистоногим. Щоб доставити кліща в призначене місце в цілості, його необхідно помістити в баночку на вологу ватку або шматочок тканини.

     Насамкінець зауважимо. Бувають моменти, коли навіть при правильних діях кліщ може бути видалений не повністю. В такому разі не легковажте, а негайно зверніться до лікаря.

© КНП ЦЕНТР ЕКСТРЕНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ТА МЕДИЦИНИ КАТАСТРОФ МІСТА КИЄВА

ЦЕМД та МК