Діабет в Україні

Поширеність діабету в Україні збільшилася за останніх 10 років на половину. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в України є наслідком захворювання на діабет.

     Діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Інсулін – це гормон, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові.

     В результаті неконтрольованого діабету виникає гіперглікемія (підвищення рівня глюкози в сироватці крові), що призводить до ураження багатьох систем організму, особливо нервів та кровоносних судин.

                   СИМПТОМИ ДІАБЕТУ

Основні симптоми діабету:

надмірне сечовиділення,

спрага,

постійне відчуття голоду,

втрата ваги,

відчуття втоми,

погіршення зору.

                     ТИПИ ДІАБЕТУ

     Розрізняють декілька типів діабету:

     Діабет І типу (або ж інсулінозалежний) – характеризується недостатнім виробленням інсуліну. Причини виникнення недостатньо вивчені, тому запобігти захворюванню практично неможливо.

     Діабет ІІ типу (інсулінонезалежний) – виникає через неефективне використання інсуліну організмом. Більшість випадків діабету цього типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності.

     Гестаційний діабет – характеризується підвищенням рівня цукру у крові, яке розвивається у жінок під час вагітності. При цьому типі діабету виникає висока ймовірність ускладнень під час вагітності та пологів.

                           РИЗИКИ Й УСКЛАДНЕННЯ

     Дорослі люди з діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 вищий за інших. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на діабет, як мінімум вдвічі більший за людей того ж віку, які не хворіють на діабет. 6,2% cмертей у світі пов’язано з діабетом.

     Зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті – ампутації.

     Ураження сітківки очей – діабетична ретинопатія виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною 1% випадків сліпоти.

   Діабет є основною причиною ниркової недостатності.

                 ДІАБЕТ В УКРАЇНІ: СТАТИСТИКА

     Поширеність діабету в Україні збільшилася за останніх 10 років на половину. У 2016 р. в Україні діабетом хворіло понад 1,2 млн осіб. Інсулінозалежний діабет (І типу) складає 6,5% усіх випадків захворювання.

     Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в України є наслідком захворювання на діабет.

                     ПРОФІЛАКТИКА ДІАБЕТУ

     Профілактика діабету ІІ типу полягає у простих заходах з підтримання здорового способу життя. Щоб вберегтися від діабету ІІ типу, вам необхідно:

• досягнути нормальної ваги тіла та підтримувати її;
• бути фізично активним та приділяти не менше 150 хвилин на тиждень регулярній фізичній активності;
• дотримуватись здорового харчування та зменшувати кількість цукру та насичених жирів;
• утримуватись від тютюнокуріння.

Центр громадського здоров'я МОЗУhttp://moz.gov.ua/

За даними ВООЗ, захворюваність на цю хворобу у світі постійно зростає. Окрім генетичних факторів, великий внесок в це роблять чинники, що пов'язані зі стилем життя - малорухлівість, незбалансоване харчування та наявність надмірної ваги. Результати тривалих досліджень вказують, що здоровий спосіб життя може допомогти попередити розвиток діабету і навіть сповільнити прогресування хвороби. І досягти цього можна саме завдяки зміні раціону харчування та достатньому рівню фізичної активності.

ЯК СПОСІБ ЖИТТЯ ВПЛИВАЄ НА РИЗИКИ ПОЯВИ ДІАБЕТУ: РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ

     У дослідженні взяли участь люди, які знаходились в зоні ризику появи діабету. Учасників було поділено на 3 групи: одна з них мала дотримуватися певних змін раціону харчування та способу життя (зменшити вагу на 7% та мінімум 150 хвилин активності на тиждень), 2 група - приймала призначені ліки (метформін) та контрольна група, що приймала плацебо.

     Люди, які зважились на інтенсивну зміну стилю життя , через 3 роки зменшили ризики появи діабету на 58%. Навіть через 10 років після участі в дослідженні у цих людей спостерігався на 34% нижчі ризики. Водночас, у представників групи, які протягом 3 років приймали призначені ліки, ризик розвитку діабету знизився на 31%, а через 10 років - на 18%, що також є значним досягненням.

     Такі дослідження ще один доказ того, що варто докласти зусиль і змінювати свій стиль життя. 

ЯК ЗМІНИТИ СВІЙ РАЦІОН, ЩОБ ЗМЕНШИТИ РИЗИКИ ПОЯВИ ДІАБЕТУ

     Щоби зменшити ризик появи діабету, мініізуйте споживання або взагалі відмовтесь від добавок цукру та попередньо оброблених продуктів харчування, включно з обробленими зерновими продуктами (борошно, білий рис). Краще - замініть на цільнозернові. https://goo.gl/ASW1ZJ)

     Збільшуйте споживання клітковини - овочів та фруктів. Фрукти та овочі, які не містять крохмалю, повинні складати щонайменше половину щоденного раціону. https://goo.gl/ASW1ZJ)

Бобові культури (сочевиця, боби, нут, горох) також містять багато клітковини та корисного для здоров’я рослинного білка. Люди, які їдять багато продуктів з високим вмістом клітковини, як правило, з'їдають менше калорій, не набирають надмірної ваги, а отже мають менший ризик розвитку діабету.

     Якщо плануєте змінити харчові звички - в цій справі вам допоможе ваш лікар. Він може якнайкраще проаналізувати ваші звички, допомогти порадами та підтримувати в ризикованих ситуаціях.

  

Нове обладнання на Закарпатті дозволило виявити майже 8 тисяч випадків діабету на ранніх стадіях

     Минулого року діагноз цукрового діабету на доклінічних стадіях встановили у 7 900 пацієнтів. Це означає, що майже 8 тисяч жителів Закарпаття зможуть уникнути важких ускладнень. Повідомляє “ Здоров-Інфо” //zdorov-info.com.ua/ з посиланням на МОЗ України.

     Такими є результати поліпшеного доступу до якісних послуг - у тому числі завдяки новому обладнанню.

     У 2018 році для закладів охорони здоров’я Закарпаття придбали 200 глюкометрів в рамках реалізації в області спільного проекту Світового банку та МОЗ України Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей. Вони доступні в амбулаторіях загальної практики - сімейної медицини, де працюють сімейні лікарі, терапевти і педіатри. Тести для визначення рівня глюкози в крові входять до гарантованого державою пакету послуг первинної допомоги і є абсолютно безоплатними для пацієнтів. Порадьтеся зі своїм лікарем, чи треба вам пройти такий тест.

     Щорічний профілактичний огляд і відповідний тест є обов’язковим для людей 45 років і старших. Також незалежно від віку профілактичний огляд мають щороку проходити всі при факторах ризику.

     В Україні живе понад мільйон людей з цукровим діабетом. За даними ВООЗ, захворюваність на цю хворобу у світі постійно зростає. За прогнозом Міжнародної Федерації Діабету, до 2030 році буде 552 мільйони.

     Без лікування діабет може призвести до інвалідизації і смерті від ниркової недостатності, що є термінальною стадією цукрового діабету. Саме тому вкрай важливо визначати наявність хвороби на ранніх стадіях, оскільки це дозволяє не лише запобігти ускладненням, але й в деяких випадках повністю вилікувати пацієнта.

//zdorov-info.com.ua/

 

МОЖНА УНИКНУТИ ДІАБЕТУ І ЯК ОТРИМАТИ ЛІКИ БЕЗОПЛАТНО У РАЗІ ХВОРОБИ

     У світі понад 425 млн людей живе з діабетом, в Україні — майже 1,3 млн, і ці показники щороку зростають. Лише 2017 р. вперше діагностували діабет у майже 104 000 українців — на 2% більше, ніж 2016 р. У Світовий день боротьби з діабетом розказуємо про типи та симптоми діабету, що робити для профілактики хвороби і як отримати ліки безоплатно у разі діабету І чи ІІ типу.

Що треба знати про діабет: типи, симптоми і профілактика

     Діабет — це хронічне захворювання, за якого підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін (гормон, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові).

   Існують три основні типи діабету.

 1. Діабет І типу виникає, коли організм не виробляє достатньо інсуліну, щоби поглинати цукор (глюкозу) зі спожитої їжі, і не може перетворити його на енергію для вашого тіла.
 2. Діабет ІІ типу виникає, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою. Це найпоширеніший тип діабету.
 3. Гестаційний діабет діагностують у період вагітності. Може бути наявний певний час і після народження дитини.

Симптоми діабету:

 • надмірне сечовиділення;
 • спрага;
 • постійне відчуття голоду;
 • втрата ваги;
 • постійне відчуття втоми;
 • погіршення зору.

     Причини виникнення діабету І типу (інсулінозалежного) недостатньо вивчені, тому запобігти захворюванню практично неможливо. Водночас,

достеменно відомо, що більшість випадків діабету ІІ типу пов’язана з

надлишком ваги та браком фізичної активності. Йому можна запобігти у 80% випадків.

     Профілактика діабету ІІ типу полягає у простих правилах здорового способу життя:

 • підтримуйте вагу тіла у нормі;
 • приділяйте щонайменше 150 хв на тиждень регулярній фізичній активності;
 • дотримуйтеся здорового харчування, зменшуйте кількість цукру, насичених жирів і збільшуйте споживання клітковини — овочів та фруктів;
 • не куріть.

Докладно про типи, симптоми та можливі ускладнення діабетуhttps://bit.ly/2Dksf83.

Як здоровий спосіб життя зменшує ризики появи діабету:   https://bit.ly/2JZLSDr.

Лікування діабету: як отримати ліки безкоштовно

     Своєчасне діагностування та контроль діабету дають змогу попередити розвиток тяжких ускладнень. Люди з діабетом мають дотримуватися здорового харчування, підтримувати вагу в нормі та бути фізично активними. Крім того, їм необхідно приймати ліки, навіть якщо вони почуваються добре.

     Людям із діабетом І типу потрібна щоденна інсулінотерапія. Раніше процес забезпечення інсулінами залежав від конкретних чиновників, які закуповували інсуліни для області, та конкретних лікарів, які видавали ці ліки безпосередньо своїм пацієнтам. Тепер пацієнт приходить до лікаря і той призначає саме те і в тому обсязі, що потрібно пацієнту, а не змушений обирати з асортименту, який закупила область. Із рецептом від лікаря пацієнт іде до аптеки і там безкоштовно або із незначною доплатою отримує інсулін. Вартість аптеці відшкодовує держава з коштів платників податків. Більше немає ризику, що пацієнт отримає ліки, які йому не підходять або від яких у нього будуть тяжкі побічні ефекти.

     Забезпечення інсулінами відбувається шляхом співпраці МОЗ України та місцевої влади. Дві третини відшкодування вартості інсулінів відбувається коштом державного бюджету, решту — мають дофінансовувати з місцевого.

     Точна сума грошей, яка знадобиться, щоби пролікувати всіх, відома заздалегідь — завдяки електронному реєстру пацієнтів, які потребують інсулінотерапії. Реєстр діє вже майже два роки. Там зібрано інформацію про всіх учасників та складові програми відшкодування вартості інсулінів — про кожного лікаря, кожного пацієнта, кожну аптеку, кожен рецепт.

     За допомогою реєстру можна дізнатися реальну кількість пацієнтів, правильно розрахувати потребу у ліках на рівні міста чи області, отже, ефективніше забезпечити тими препаратами інсуліну, які потрібні пацієнтам.

     Як отримати інсулін пацієнтам, що потребують інсулінотерапії: https://bit.ly/2BsQYT3..

     Докладно про новий принцип забезпечення лікуванням українців, які хворіють на інсулінозалежний діабет: https://goo.gl/3uXn8G..

     Люди з діабетом ІІ типу приймають препарати для контролю рівня глюкози у крові. Такі препарати пацієнти отримують за програмою Доступні ліки — безоплатно або з незначною доплатою. Для цього пацієнт звертається до лікаря і отримує правильно виписаний рецепт. Обміняти рецепт на ліки можна у будь-якій аптеці, що уклала договір з місцевим органом влади (закладом охорони здоров’я), долучилася до програми і має наліпку Доступні ліки. Участь у програмі зараз бере кожна третя аптека в Україні.

     Програма поширюється лише на монопрепарати (які містять лише одну діючу речовину). Переглянути повний список препаратів можна у чинному реєстрі: https://bit.ly/2PSNdl8.

   Найближчим часом лікарі-ФОП (фізичні особи — підприємці), котрі здобули ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики, також матимуть право виписувати рецепти на лікарські засоби, вартість яких підлягає відшкодуванню в рамках програми «Доступні ліки».

     Вартість ліків повністю або частково оплачує держава. Із початку 2018 р. за програмою Доступні ліки пацієнти отримали препарати за майже 14 млн рецептів на суму близько 700 млн грн. У 2019 р. на Доступні ліки передбачено 1 млрд грн. Переведення адміністрування програми до Національної служби здоров’я України не вплине на забезпечення пацієнтів ліками на цей час.

Докладніше про програму Доступні ліки: https://bit.ly/2J8bo7X..

 

 

© КНП ЦЕНТР ЕКСТРЕНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ТА МЕДИЦИНИ КАТАСТРОФ МІСТА КИЄВА

ЦЕМД та МК