Пологи – складний фізіологічний процес, що потребує, участі кваліфікованого медичного персоналу. Проте, в екстрених ситуаціях, потрібно знати, що робити та як допомогти народитися малюку, незважаючи ні на що.

Один з найбільших страхів вагітних – початок пологів в найбільш неочікуваний час, за межами спеціалізованої медичної установи.

Інструкція при домашніх пологах.

1) Подзвоніть за номером 103 та попросіть диспетчера надіслати бригаду екстреної медичної допомоги якнайшвидше, чітко відповідайте на поставлені запитання диспетчера та подзвоніть своєму лікарю акушеру-гінекологу, за умови домовленості. При стрімких пологах (злиття навколоплідних вод, з одночасним початком регулярних, занадто сильних, з невеликим інтервалом (менше 5-ти хвилин) перейм (мимовільні неконтрольовані скорочення матки 3-4 рази за 10 хвилин, тривалістю більше 30 секунд) – дотримуйтесь наступних дій:

2) Покличте на допомогу – заздалегідьскладіть актуальний список контактів усіх, хто може прийти на допомогу, при пологах, у разі відсутності вдома кого-небудь з помічників;

3) Підготуйте кімнату - накрийте ліжко клейонкою та покладіть зверху стерильні вологопоглинаючі пелюшки, у разі їх відсутності можна використовувати чисте покривало. Відкрийте вхідні двері, для того, щоб впустити помічників. Сумку з речами, для пологового будинку поставте біля ліжка. За наявності вдома домашніх тварин, замкніть їх в іншій кімнаті;

4) Перший період пологів (наявність регулярних перейми 3-4 рази за 10 хвилин, тривалістю не менше 30 секунд кожна) – зберігайте спокій, займіть зручне для вас положення (лежачи на боці, стоячі в позі собаки, обпершись на ліжко, сидячи на вприсядки або на фітболі), дотримуйтесь правильної техніки дихання (глибокий вдих – довгий видих, очі закриті), на випадок розриву плодового міхура покладіть під себе вологопоглинаючу пелюшку (за її відсутності – рушник). Якщо жінка починає тужитися та відчувати тиск в області заднього проходу – це свідчить про початок другого періоду пологів;

5) Другий період пологів (наявність регулярних потуг – сильні і спазмоподібні скорочення матки, м’язів передньої черевної стінки та діафрагми) – лягайте на ліжко, розведіть ноги та зігніть їх в колінних суглобах. Під час потуги, закрийте очі, приведіть голову до підборіддя,охопіть ноги в колінних суглобах та потягніть на себе, наберіть повні груди повітря та не випускаючи повітря, напружте м’язи передньої черевної стінки на 30-40 секунд, зробіть плавний видих, намагайтеся повторити данні дії 2-3 рази за потугу. Важливо не кричати під час потуги, щоб уникнути розривів пологових шляхів. Як тільки ваш партнер побачить голівку плода, що врізується під час потуг, попросіть його надягнути стерильні рукавички або обробити руки дезінфікуючим засобом. Одразу після народження голівки, ваш партнер має уважно перевірити чи не обвита шия дитини пуповиною та зняти її в разі необхідності. Наступний етап – народження плечиків дитини. За умови застрягання плечиків, партнер легко притискає голівку плода до спини матері, щоб допомогти їм вийти, жінка при цьому тужиться у півсили. Після народження плечиків, решта тіла, як правило народжується швидко і жінка при цьому не тужиться, а дихає поверхнево та коротко.

Після народження дитини, покладіть її на оголені груди матері, голівкою набік, обітріть її пелюшкою або рушником та накрийте її сухою ковдрою. За умови відсутності плачу або крику дитини, сильно потріть її спинку згори вниз (не можна плескати дитину та тримати її головою донизу). Якщо дитина все ще не дихає вільно, поверніть її обличчям догори та продовжуйте терти спинку. Коли дитина почне дихати, вона стану рожевого кольору. Якщо у дитини блювання або вона синюшна – видаліть одноразовим шприцом, без голки, рідину з носа та рота. У разі якщо дитина, все ще не дихає, почніть штучне дихання рот в рот, через стерильну марлю. Після припинення пульсації пуповини, перев’яжіть її в двох місцях – перше на 5 см нижче від пупка дитини, друге на 2 см нижче від першого та переріжте стерильними ножицями.

6) Третій період пологів (народження плаценти) – плацента може народжуватися від декількох хвилин до 30 хвилин після народження дитини. Візьміть в руки залишок пуповини, ближче до входу до піхви. При готовності плаценти до виходу Ви відчуєте напруження та натягнення пуповинного залишку. Попросіть жінку потужитися, як при народжені дитини та потягніть пуповинний залишок на себе. Важливо тягнути не надто сильно, для уникнення розриву плаценти на частини. За умови відсутності кровотечі з пологових шляхів прикладіть дитину до грудей матері та викличте екстрену медичну допомогу, для транспортування до пологового будинку.

За данними ЗМІ

© КНП ЦЕНТР ЕКСТРЕНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ТА МЕДИЦИНИ КАТАСТРОФ МІСТА КИЄВА

ЦЕМД та МК